preloader
NAROČI SE NA PREGLED Pri nas se lahko na termin naročite 24 ur na dan preko spletnega obrazca

Modrostni zobje

Zakaj delajo težave in kako jih rešujemo?

Modrostni zobje, oziroma osmica, so zadnji zobje v zobni vrsti, ki običajno izrastejo med 16. in 25. letom starosti. Ker se takrat mladostniki preoblikujejo v odrasle osebe, so ti zobje postali znani kot "modrostni". Če izrastejo pravilno, so koristni pri žvečenju, vendar pa v mnogih primerih povzročajo težave.

Glavni razlog za težave z modrostnimi zobmi je pomanjkanje prostora v zobni vrsti, saj so zadnji in nimajo dovolj prostora za pravilno umestitev. V nekaterih primerih modrostni zobje sploh ne izrastejo in ostanejo ujeti v kosti – temu pravimo, da so "impaktirani". V drugih primerih izrastejo le delno, ko je del zobne krone še pokrit s kostjo in dlesnijo, kar imenujemo "semiimpaktirani" zobje.

Zanimivo je, da se pri nekaterih ljudeh modrostniki sploh ne razvijejo, kar kaže na evolucijski trend izginjanja teh zob. To pomeni, da se zobna vrsta krči in zadeva modrostne zobe ni več tako pogosta.

Poleg tega so modrostni zobje težko dostopni za ustrezno čiščenje in lahko povzročajo težave pri vzdrževanju higiene. Zaradi njihove pozicije so pogosto težje dostopni za redno čiščenje z zobno ščetko, kar povečuje tveganje za nastanek zobnih oblog in gnilobe. Tudi popravila so otežena, saj je dostop do teh zob omejen.

Kako rešujemo težave z modrostnimi zobmi?

1. Preventivni pregledi: Redni pregledi pri zobozdravniku lahko pomagajo pri odkrivanju težav z modrostnimi zobmi že v zgodnjih fazah. Z rentgenskimi posnetki lahko zobozdravnik preveri, ali so zobje normalno razviti ali pa obstajajo znaki za impaktacijo.

2. Kirurško odstranjevanje: Če modrostni zobje povzročajo težave, kot so bolečine, okužbe ali premikanje drugih zob, je pogosto potrebna njihova kirurška odstranitev. Ta poseg se običajno izvede v lokalni anesteziji in lahko vključuje odstranitev zob, ki so delno ali popolnoma ujeti v kosti.

3. Zdravljenje okužb: Če so modrostni zobje delno izrasli in povzročajo vnetje ali okužbo, lahko zobozdravnik predpiše ustrezno zdravljenje z antibiotiki, včasih pa je potrebna tudi kirurška intervencija, da se odpravijo vnetne spremembe.

Čeprav so modrostni zobje lahko včasih koristni, pogosto povzročajo več težav kot koristi, zato je pomembno redno spremljanje njihovega razvoja in pravočasno ukrepanje, če se pojavijo zapleti.

corona-dentis-zobozdravstvena-ambulanta-zobozdravnik-maribor-nasveti-04-900x600

Kdaj moramo odstraniti modrostni zob?

zobna gniloba oziroma karies, če je zob nedostopen za zdravljenje
dolgotrajna in ponavljajoča se vnetja dlesni, ki delno prekriva zobno krono (perikoronitis)
nevarnost okvare sosednjega zoba, ki ovira izrast modrostnika, neizrasel modrostni zob leži vodoravno in uničuje (resorbira) korenine sosednjega zoba
nastanek ciste, ki nastane iz zobnega folikla ­– vrečke okoli krone neizraslega zoba
odstranitev iz ortodontskih razlogov