preloader
NAROČI SE NA PREGLED Pri nas se lahko na termin naročite 24 ur na dan preko spletnega obrazca

Modrostni zobje

Zakaj delajo težave in kako jih rešujemo?

Odrasli imajo v ustih navadno po 16 zob v vsaki čeljusti, skupaj torej 32. Zadnji zobje v vrsti, osmice, izraščajo v poznih najstniških letih, nekje med 16. in 25. letom, ko se otroci spreminjajo v odrasle osebe in postajajo modrejši, zato se je teh zob prijelo ime modrostni zobje.

Če izrastejo pravilno, so koristni pri žvečenju, žal pa pogosto ni tako in številnim povzročajo precej težav. Kot omenjeno, izrastejo kot zadnji, zato je pogosto pomanjkanje prostora za pravilno umestitev v zobno vrsto. Lahko da zob sploh ne izraste in ostane ujet v kosti, pravimo, da je impaktiran. Lahko pa izraste delno, takrat je nekaj zobne krone še pokrite s kostjo in dlesnijo, rečemo, da je semiimpaktiran.

Vse pogosteje se dogaja, da ljudje sploh nimajo zasnove za modrostnike, kar pomeni, da evolucijsko izginja in se zobna vrsta krči.

Modrostniki so zaradi svoje pozicije težko dostopni za čiščenje in tudi za morebitna popravila.

corona-dentis-zobozdravstvena-ambulanta-zobozdravnik-maribor-nasveti-04-900x600

Kdaj moramo odstraniti modrostni zob?

zobna gniloba oziroma karies, če je zob nedostopen za zdravljenje
dolgotrajna in ponavljajoča se vnetja dlesni, ki delno prekriva zobno krono (perikoronitis)
nevarnost okvare sosednjega zoba, ki ovira izrast modrostnika, neizrasel modrostni zob leži vodoravno in uničuje (resorbira) korenine sosednjega zoba
nastanek ciste, ki nastane iz zobnega folikla ­– vrečke okoli krone neizraslega zoba
odstranitev iz ortodontskih razlogov

OBVESTILO:

ORDINACIJA 2 - Verka Eftimovska, dr. dent. med.: Zaradi odsotnosti terapevtke dr. Eftimovske imamo prilagojen delovni čas. Za vse morebitne informacije se obrnite na e-mail info2@corona-dentis.si.