preloader
NAROČI SE NA PREGLED Pri nas se lahko na termin naročite 24 ur na dan preko spletnega obrazca

Zdravljenje zob

Kdaj je potrebno zob zdraviti?

Zob je treba zdraviti, ko se pojavijo simptomi, kot so občutljivost na hladno, toplo ali sladko hrano in pijačo, ali pa se pojavi stalna bolečina. To pomeni, da je karies (zobna gniloba) napredoval tako globoko, da je dosegel zobno pulpo (živčno tkivo zoba). Zobna pulpa se v tem primeru vname, kar povzroči bolečino.

Tudi če na rentgenskem posnetku opazimo razredčitev kosti pod korenino zoba, kar je pogosto znak granuloma, je potrebno zdravljenje. Granulom je vnetje, ki nastane zaradi okužbe koreninskih kanalov in lahko vodi do resnejših težav, kot je širjenje okužbe.

Možne posledice odlašanja z zdravljenjem zoba:

- Hud zobobol: Ko vnetje postane hudo, lahko povzroči močne bolečine.
- Oteklina: Okužba lahko povzroči otekanje okoli zoba, pogosto v obliki abscesa.
- Omajanje zoba: Ko je zob resno poškodovan zaradi napredovalnega kariesa, lahko postane nestabilen in se lahko začne omajati.
- Zdravstveni zapleti: Pri ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom (npr. pri tistih, ki imajo diabetes, so po kemoterapiji ali imajo druge bolezni) lahko okužba zoba povzroči hujše zdravstvene zaplete, kot so širjenje okužbe v kri ali druge organe, kar predstavlja resno nevarnost za zdravje.

Kako poteka zdravljenje zoba?

Zdravljenje zoba se običajno izvede v primeru, da je karies dosegel zobno pulpo ali če obstaja okužba v koreninskem predelu. Postopek zdravljenja je naslednji:

1. Odstranjevanje vnete in odmrle pulpe: Zobozdravnik bo odstranil poškodovano ali okuženo tkivo iz notranjosti zoba (pulpo) z uporabo specializiranih instrumentov.

2. Zdravljenje in zapolnitev prostora: Po odstranitvi okuženega tkiva bo zobozdravnik očistil koreninske kanale, jih razkužil in napolnil z zdravilom, da prepreči nadaljnjo okužbo.

3. Začasna plomba: Na koncu bo zob zaprt s začasno plombo, ki zaščiti notranjost zoba, dokler se tkivo ne zaceli.

4. Trajna plomba ali krona: Ko se zob pozdravi in je več neobčutljiv, se bo prostor napolnil s trajno plombo, ali pa bo na zobu nameščena krona, če je bilo zobno tkivo preveč poškodovano.

Kaj pričakovati po posegu zdravljenja zoba?

Po zdravljenju zoba je povsem normalno, da zob ostane nekoliko občutljiv ali celo boleč. Občutljivost naj bi se izboljšala v nekaj dneh do enega tedna. To je običajna reakcija zaradi posega v predel korenine in tkiva pod zobom.

- Občutljivost na ugriz: Zob bo verjetno dlje časa občutljiv na pritisk ali ugriz.
- Začasna plomba: Začasna plomba, ki jo zobozdravnik vgradi, je lahko rahlo hrapava in se lahko zniža zaradi obrabe. V primeru, da začasna plomba pade iz zoba, je treba o tem obvestiti zobozdravnika, da lahko postavi novo začasno plombo ali dokončno rešitev.

Zdravljenje zoba s koreninskim zdravljenjem ali drugimi postopki je pomembno za preprečevanje širjenja okužbe in zaščito zobne strukture, kar pomaga ohraniti zdravje vaših zob in preprečiti hujše zaplete.

corona-dentis-zobozdravstvena-ambulanta-zobozdravnik-maribor-nasveti-02-900x600

Z obiskom ne odlašajte ko:

zaznate prve znake vnetja zoba
imate hudo bolečino in če ta traja dlje kot je napisano zgoraj
se pojavi oteklina ali gnojni mehurček v okolici zoba
začasna plomba izpade, čutite, da se premika ali da je previsoka
zob poči